Výběrové řízení 2021/2022

Výběrové řízení 2021/2022

01. 07. 2021

Pomůžete Verdě i Vy?

10. 06. 2021

Kdysi dávno - po ukončení mého působení a prodeje mého podílu ve firmě Computer Press -  jsem založila nadační fond Verda. Dlouhou dobu to byl jediný fond podporující romské studenty financovaný výhradně ze soukromých zdrojů - pro upřesnění především z kapes členů správní rady. Na začátku jsem slýchala, že jsou to vyhozené peníze. Nejsou a nikdy nebyly. Jak přísná máme kritéria při výběru stipendistů, jsem se přesvědčila nad vysvědčením vlastního syna, kdy jsem si s mírným pobavením uvědomila, že on by od nás rozhodně stipendium nedostal:-) 

Za těch 20 let se událo mnohé a já si stále stojím za svým oblíbeným rčením, že každá dobrá kapka v moři velkých problémů stojí za to. Verda je takový můj malý osobní zázrak, protože vždy, když nastal problém, podařilo se ho vyřešit zejména díky obětavosti členů naší správní rady. Nebo když jsme před pár lety hledali další finanční zdroje pro stále narůstající počet žadatelů o stipendium, protože romských studentů opravdu přibývá (za což děkuji i mnohým neziskovým organizacím, které se věnují práci s romskou mládeží), dozvěděli jsme se o Nadačním fondu Albatros. Pro mne je asi nejzajímavější, že  zakladatel tohoto fondu společnost Albatros Media koupil společnost Computer Press a světe div se, její majitelé se rovněž rozhodli podporovat vzdělávání romské mládeže. Dnes NF Albatros pomáhá i Verdě a my jsme mohli díky této pomoci podporovat další studenty. Nebo když jsme se před dvěma lety octli v poněkud prekérní situaci, kdy náš pravidelný a největší sponzor bohužel musel z osobních a závažných důvodů naši podporu vzdát (i tak mu moc děkujeme a držíme palce), obrátila jsem asi poprvé na své kamarády a širší veřejnost s prosbou o pomoc. A povedlo se. Kromě řady drobných i větších soukromých dárců nám nakonec pomohla i Nadácia EPH.
A proč vám to píšu? Protože pokračujeme dál a pomoc lidí, kteří stejně jako my věří tomu, že vzdělání pomáhá, potřebujeme i nadále. Po těch letech mne asi nejvíce dojalo to, když nám koncem roku na účtu přistála dosti vysoká částka od našeho bývalého stipendisty, který dnes již pracuje jako lékař v jedné velké nemocnici. Jakube, moc děkujeme! Těší mne i to, že nám pravidelně posílají soukromí dárci i menší částky, protože je vidět, že nám věří.
Tímto jim všem děkuji nejen za peníze na stipendia, ale hlavně za důvěru v to, že naše práce má své opodstatnění.
Asi v naší republice není mnoho nadačních fondů, které fungují tak dlouho jako my a vlastně jsou jen dva (Verda a NF Albatros), které se věnují podpoře romských studentů. Většinu činnosti stále vykonáváme bez nároku na odměnu, takže převážná část peněz z darů jde opravdu na stipendia pro naše studenty. Můžete se přesvědčit v našich výročních zprávách.
Takže - pomůžete Verdě i vy?
Číslo našeho účtu je: 5014039558/5500
Děkuji předem i za další sdílení této zprávy.
Kateřina Dubská

Online setkání stipendistů

19. 02. 2021

 

Každým rokem se koná setkání stipendistů Nadačního fondu VERDA. Dnešní doba nám ovšem neumožňuje realizovat setkání, tak jak jsme zvyklí, a proto se letos 13.února, konalo setkání stipendistů v on-line prostoru.

Spojení proběhlo ve dvou skupinách, které byly rozděleny podle místa bydliště stipendistů. Prvního dopoledního setkání se jich zúčastnilo 13 z 15 oslovených a odpoledního setkání se zúčastnilo 8 z 18 oslovených.

Cílem našeho spojení bylo seznámit se s novými stipendisty, vidět známé tváře a mimo jiné i propojit ty, které jsou ze stejných měst. Zjistit, jak se stipendistům daří při distanční výuce a nabídnout jim pomoc se studiem, pokud si neví rady. A protože víme, jak je dnešní doba těžká a jak je obtížné najít si práci byl součástí setkání i interaktivní workshop Jak na pracovní pohovor. Obsahem workshopu byly rady, jak si sestavit životopis, motivační dopis a jak zvládnout pracovní pohovor. Stipendisté se aktivně zapojovali při plnění úkolů. Na konci nejvíce ocenili rady, jak postupovat přímo na pracovním pohovoru a předání osobních rad a zkušeností ze života, které jsme sami my realizátorky setkání zažily.

V nadcházejícím období plánujeme setkání s brněnskými stipendisty. Doufáme, že to bude tentokrát osobní setkání. Taky máme v plánu další on-line setkání pro ty, kterým se nepodařilo s námi spojit v tomto měsíci.

Všem moc děkujeme za účast, za pozitivní naladění, energii a za překonání všech překážek, které před sebou máte a jdete za svými sny a cíli. To dává smysl naší práci v nadaci.

Těšíme se na další setkání a přejeme pevné zdraví a úspěchy ve studiu!

 

NF VERDA slaví v letošním roce 20 let.

19. 02. 2021

Verda v letošním roce oslaví 20 let své činnosti. I nám to připadá neuvěřitelné. 
Fond začal fungovat ve školním roce 2001/2002 a za dobu své existence poskytl 1054 stipendií 746 studentům a učňům v celkové výši 5.302.688 Kč. Studium řádně ukončilo 463 našich stipendistů, z toho cca 37% SŠ pokračuje na VŠ nebo VOŠ. A to vše jen díky příspěvkům od soukromých dárců. Jak to celé začalo a proč si někdy říkáme, že Verda je takový náš malý velký zázrak, si můžete přečíst zde: 

 

POZOR! ZMĚNA ČÍSLA ÚČTU

31. 08. 2020

Vážení přátelé, dárci moc Vám děkujeme za podporu a upozorňujeme, že od 1.9.2020 dochází ke změně čísla účtu.

Nový účet: 1403955877/5500

Děkujeme !!!

Verda v době koronavirové

24. 03. 2020

Naši milí stipendisté,
momentálně se nacházíme v době koronavirové a jak jistě víte sami, vše je jinak, než jsme byli zvyklí. Situace se mění a vyvíjí každým dnem a nikdo z nás neví, jak bude vypadat za týden, natož za měsíc či dva. Takže ani my ve Verdě momentálně nevíme, jak budeme vyplácet stipendia za druhé pololetí, protože není jasné jak a kdy to druhé pololetí skončí a jestli vůbec. Ale nemusíte se bát, zcela určitě budeme reagovat na další vývoj tak, abychom vám všemožně vyšli vstříc.

Co momentálně víme naopak zcela určitě, je to, že se nebudou z pochopitelných důvodů konat plánovaná motivační setkání, kterých jste se měli v rámci našeho programu zúčastnit a rušíme původní podmínku výplaty stipendií, která tuto účast vyžadovala. Místo toho vám nabízíme jiný druh pomoci, protože chceme reagovat na vaše momentální potřeby spojené se vzděláváním, které nyní probíhá doma. Např. hledáme cesty, jak vám zajistit alespoň online doučování. Abychom našli i další způsoby pomoci, potřebujeme vědět, co potřebujete vy - přímo od vás.
Ozvěte se prosím na telefon 730 163 129, nebo 730 163 130 a sdělte nám prosím své potřeby.
A sledujte náš web i facebookový profil.
Držme se, chovejme se zodpovědně a v rámci svých možností pomáhejme druhým. Společně to všechno zvládneme!
Kateřina Dubská

Setkání stipendistů leden 2020

06. 02. 2020

31. ledna 2020 se konalo setkání stipendistů Nadačního fondu Verda v prostorách Muzea romské kultury v Brně. Studenti spolupracovali na nastavení společného cíle a dopadlo to takhle:

„My studenti Nadačního fondu Verda, chceme všem lidem ukázat, že vystudovat může každý. Máme víru, neztrácíme naději a vždy myslíme na lepší zítřky. Chceme dosáhnout vysněného vzdělání a najít si dobré zaměstnání, které nás bude bavit a bude dobře finančně ohodnoceno. Na základě našeho cíle chceme zlepšit sebe i svojí budoucí rodinu.“

Součástí programu bylo i promítaní sitcomu Miri fajta a beseda s režisérem Robin Striou.

Přejeme všem studentům mnoho úspěchu a těšíme se na další setkání v Praze a v Ostravě.

Romové dělají otevřeně to, co my skrytě. Jejich nadané děti by měl stát zvýhodňovat, říká mecenáška

Romové dělají otevřeně to, co my skrytě. Jejich nadané děti by měl stát zvýhodňovat, říká mecenáška

15. 08. 2019

Článek vyšel v DeníkuN 15.8.2019. Napsala Jana Ustohalová.

Stipendisté VŠ

Stipendisté VŠ

23. 07. 2019

Pro studenty VŠ ke stažení potvrzení o studiu.

Setkání stipendistů II.

Setkání stipendistů II.

12. 07. 2019

 

 

Stručně o nás

Stručně o nás

21. 06. 2019

Setkání stipendistů

Setkání stipendistů

05. 06. 2019

 

 

 

Spolupracujeme s Nadací Albatros

Spolupracujeme s Nadací Albatros

05. 06. 2019

V čem je Verda jiná

14. 09. 2017

NF Verda podporuje studenty SOU, dosáhne do převážné většiny krajů ČR, zejména do malých obcí a měst a převážné většiny sociálně vyloučených oblastí. Přesvědčit se můžete ve výsledcích výzkumu, který se uskutečnil v létě letošního roku a za který velmi děkujeme Mgr.Ivaně Šimíkové.

Jak vypadá naše správní rada?

Jak vypadá naše správní rada?

01. 08. 2017

Za jeden z malých zázraků kolem Verdy lze považovat i to, že její správní rada funguje od doby vzniku Verdy v roce 2001 stále ve stejném složení: Kateřina Dubská, Miroslav Zima, Jan Klaus. Pouze jsme v minulém roce vyměnili revizora NF, z toho původního se stal další člen správní rady a na jeho místo nastoupila nová posila týmu - Ladislav Skácal.