Dokázali to oni, tak vy to dokážete také!

Příběhů, které jsem si za 18 let fungování Nadačního fondu Verda vyslechla, byla spousta. Některé byly veselé a některé i hodně smutné, ale všechny měly jedno společné. Touhu ve svém životě něco dokázat. A ještě něco – velkou podporu rodičů, kteří si uvědomují, že vzdělání je jedna z mála cest, která jejich dětem zlepší život.

A nyní předávám slovo jednomu z těch, který mi pomohl si opět uvědomit, že naše práce ve Verdě je sice jen malinkou kapkou v moři, ale má smysl. V současnosti je Jakub již vystudovaným lékařem a nás velmi těší, že jsme mu mohli podat pomocnou ruku.

Děkuji za naději, Jakube.

Kateřina Dubská

Zdravím vás. Jmenuji se Jakub Jarý.

Bydlím na periferii Ústí nad Labem. Jsem Rom. V současné době studuji ve druhém ročníku na Univerzitě Karlově v Praze Lékařské fakultě v Plzni, obor všeobecné lékařství. Byl jsem požádán o sepsání pár řádků o tom, jaké to je studovat jako Rom na vysoké škole a je-li to vůbec možné.

            Lidé v naší republice nejsou povětšinou liberální ohledně romské otázky, většinou nám nic neusnadní. To vám vyvracet nechci, můžeme jen doufat, že nás bude čím dál víc a lidé se naučí s námi jednat tak, jak si zasloužíme. Ale zároveň si myslím, že daná situace je pro nás skvělou motivací. Právě teď se můžeme ukázat. Předvést, že dokážeme to, co jiní, ne-li víc. Pocházím z dělnické rodiny. Oba mí rodiče se živí manuální prací. Já si chci si vybrat práci, která mě bude bavit a zároveň mě dobře uživí. A co mi k tomu dopomůže? Přeci kvalitní vzdělání. Je to dřina, ale věřím, že to za ni stojí. Lidé ve škole se ke mně chovají normálně. Protože si myslí, že jsem cizinec? Dost možná. A nebo vidí, že dosahuji stejných a mnohdy lepších výsledků. Říkáte si, kde na to ale vezmu peníze? Že studium je jen pro bohaté? Že byste chtěli ale… Toto a jakékoli další ALE je pouhou výmluvou. Existuje přeci řada metod, jak si alespoň částečně obstarat výpomoc. Ptejte se lidí kolem vás, chtějte pomoc a ona se nějaká naskytne. Přivydělat si brigádou také není ostuda, naopak. Že takhle si vyděláte jen pár korun? Pár korun vyděláte, pár korun si obstaráte u nějaké organizace, něco v rámci sociálního stipendia od univerzity a už se přežít dá. Ano, obstarat tohle vše stojí trochu času a sil, které ostatní vynakládat nemusí. Zatím se tedy musíme snažit více než ostatní, ale cesta tu je.

            Pojďte si připravit půdu pro kvalitnější život. Ukažme, že i s námi se počítá, že nejsme žádní vetřelci, ale stejní lidé jako ostatní. Také vás štve, když vám lidé říkají, že vy nejste jako ostatní Romové, že právě Vy jste jiní? Mě to tedy štve. To by bylo veliké štěstí, potkat takovou výjimku, říkám. Je nás hodně, pojďte se ukázat. A pokud to zvládnu já, proč byste nemohli vy?

Níže jsou i další jednotlivé příběhy ke stažení :

Přílohy ke stažení